Rdesno

Rdesno mnohokvěté – čínské tajemství dlouhověkosti

Rdesno mnohokvěté – polygonum multiflorum je známější pod svým původním čínským názvem He Shou Wu (Hříva černého vraníka).

Tento název je opředen několika legendami, které praví, že jeden starý čínský zahradník začal pojídat kořen této rostliny a nejen, že omládl, zčernaly mu šedivé vlasy, znovu zatoužil po ženě, ale dožil se opravdu vysokého věku. Tolik praví legenda. Pravdou ovšem zůstává, že čínská farmakologie rdesno mnohokvěté považuje za jednu ze základních bylin, jenž zpomalují stárnutí.

V současné době se rdesno mnohokvěté užívá právě hlavně pro tuto svou schopnost. Pozitivní účinky se rdesnu připisují také v případech vypadávání a šedivění vlasů, snižování cholesterolu a jeho kladného vlivu na koronální srdeční nemoci a neurózy. Dále se využívá u zánětových stavů a při vysokém krevním tlaku. Bylina má vliv i na rychlejší regeneraci svalstva a zpevnění šlach a kostí (tuto vlastnost ocení především sportovci). Některé studie poukazují na schopnost rdesna
příznivě působit na stav a funkčnost periferních nervů, mozkových buněk a žláz s vnitřní sekrecí.

Tajemství její síly a šíře záběru ve skutečnosti spočívá ve schopnosti doplnit játra a ledviny, navýšit prenatální esenci ledvin, jako základní zdroj energie každého člověka (tuto schopnost má rdesno jako jedna z mála bylin) a doplnit krev.

Výše zmíněné šedivění a vypadávaní vlasů bývá způsobeno právě úbytkem esence ledvin, kterou rdesno umí doplnit. Na pomoc si zde rádo přibírá například kozinec blanitý, či kustovnici čínskou. Tato kombinace s kustovnicí je využívána také v případě, kdy vlivem nedostatku esence ledvin a krve jater dochází k oslabení zraku.

Rdesno svou schopností doplňovat esenci a krev je vhodné použít také v případě mužské i ženské neplodnosti. Tady je dobrá kombinace s reishi či ženšenem.

Rdesno zmenšuje otoky, má schopnost ochlazovat a dokáže odstraňovat jedovatost, která způsobuje ekzémy. Je účinné při bolestech kostí a zhoršené hybnosti končetin.

Dále svlažuje střeva a zprůchodňuje stolici, proto se těchto jeho vlastností využívá při léčbě zácpy.

V tomto článku jsme hodně mluvili o esenci ledvin, jako základním energetickém zdroji našeho organizmu. Na toto zajímavé a málo známé téma se zaměříme v dalším článku. Dozvíte se, odkud se esence bere, jakou roli hraje v našem životě, jak se její vyčerpání projevuje i jak je možné její úbytek zastavit, či jak ji doplnit…

Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.