Šišák bajkalský je bohužel méně známa, avšak velmi významná bylinka. V čínské medicíně se šišák bajkalský používá již více než 2000 let na nejrůznější neduhy. Řadí se mezi padesát nejvýznamnějších rostlin vůbec.
Spektrum jejích účinků je opravdu pestré a široké. Posuďte sami:
V první řadě je šišák bajkalský oblíbený pro své uklidňující účinky. Pomáhá během psychicky náročného období, přepracovanosti i pocitu vyhoření. Posiluje psychiku a dokáže tak zmírnit neurózu, hysterii, deprese i úzkosti. A právě kvůli uklidňujícím účinkům pomáhá také dětem s ADHD ke zklidnění, pro zmírnění neurózy, hysterie, deprese i úzkosti. Používá se při nespavosti, neklidném spánku. Kromě toho, že navodí klidný spánek, také urychluje usínání. Má sedativní účinky, kterých se využívá jak při tlumení různých bolestí, posílení nervů.
V čínské medicíně se ale šišák používá především k léčbě srdečních potíží, jako je arytmie, vysoký krevní tlak a různé subjektivní bolesti srdce. Zároveň snižuje vysokou hladinu cholesterolu i cukru v krvi. V neposlední řadě také pozitivně působí na produkci červených krvinek.
Příznivě působí na naše játra, ledviny a slinivku a podporuje jejich funkci během zánětu. Má močopudné účinky, a tak zmírňuje příznaky zánětu močového měchýře a urychluje jeho léčbu. Šišák bajkalský vůbec posiluje náš imunitní systém a činí ho odolnější vůči různým virům a bakteriím. Snižuje horečku, vyvolává pocení. Jeho účinky vůči bakteriím jsou natolik silné, že si dokáže poradit i s těmi, které jsou odolné vůči nasazeným antibiotikům. Má protizánětlivé účinky, a tak si poradí s téměř jakýmkoliv zánětem v našem těle.
Tradiční čínská medicína si cení šišáku bajkalského jako prostředku proti krvácení z nosu a staví vnitřnímu krvácení. Této jeho schopnosti se také využívá při regulaci menstruačního krvácení. Je silně potopudný a žlučopudný. Působí spasmolyticky (uvolňuje křeče svalů), čehož se užívá i při menstruačním krvácení a menstruačních bolestech.
Pozitivní vliv vykazuje i během léčby revmatismu. Zlepšuje pohyblivost kloubů a snižuje bolest během pohybu. Nyní probíhají také klinické testy, které mají prokázat i pozitivní vliv v léčbě rakoviny. Šišák redukuje bujení nádorových buněk v našem těle a tím, že posiluje organismus je vhodným doplňkem během chemoterapie.
Má silné antioxidační účinky. Pročišťuje játra i střeva a zbavuje je škodlivých parazitů a plísní, což má za následek zlepšení stavu pokožky. Zmírňuje její svědění a tlumí příznaky alergických reakcí včetně astmatu, ekzému, kopřivky i senné rýmy.
Šišák je prostě chlapák… 🙂
Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.