Lidské srdce

Srdce pohledem čínské medicíny

Srdce má v čínské medicíně výsadní postavení císaře. Vyživuje a ovládá všechny orgány, psychiku a emoce. Nejčastější patologické příznaky srdce jsou palpitace a nespavost.

Kondici srdce na sobě poznáme jednoduše na tváři. Zdravý vzhled pokožky, její přirozené napětí a zdravá, růžová barva pleti, vypovídá i o zdravém srdíčku…

Po fyzické stránce je srdce pánem krve a cév. Je hlavní silou krevní cirkulace. Ovlivňuje kvalitu celého cévního systému, jeho pružnost a průchodnost. Je-li srdce v dobré kondici, potom je krev zdravá a má správnou konzistenci. Jeho úkolem je také ohřívat, řídit tepelnou cirkulaci.

Z pohledu duševního zdraví je srdce sídlem psychiky a vědomí.

Sídlí v něm také duch Shen (šen), který ovlivňuje naši mysl, duševní aktivity, dlouhodobou paměť, procesy myšlení a také spánek. Abychom večer usnuli, musí duch shen ulehnout do srdce. Pokud je ale v srdci horkost, či málo krve, nemá duch shen kam ulehnout a my špatně spíme. Na tom nesou vinu naše nezpracované emoce. Za den jich nasbíráme hromadu. Ne všechny jsou pozitivní, máme tedy tendence je ukládat vevnitř. Myslíme si, že tím „se to vyřeší“. Není tomu tak.

Neřešené emoce se ukládají do různých orgánů.

Srdci přináleží láska, radost, spokojenost, slušnost, ukázněnost, ale i zášť, pocit viny, nervozita, rozčilení, touha. Kterékoli z nich, když je moc, není to dobře. Ano, i moc radosti, lásky a spokojenosti zraňuje srdce. Stejně, jako jejich nedostatek. A aby toho nebylo málo, tak i ostatní orgány mají ve zvyku posílat k císaři „své emoce“. Například játra se rády podělí o svůj příděl agrese, zlosti či závisti a pošlou své přebytky do srdce. V takovém terénu už opravdu duch shen nemá kam ulehnout. Naše rána jsou pak opravdu těžká a situace se jen zhoršuje…

Cesta k nápravě stavu nevede přes prášky na spaní, ale přes práci s emocemi. Jejich zvědomení, propuštění… Počítá se cokoli. Sport, procházka, posezení s kamarády, svěření se příteli či někomu blízkému… Cokoliv, co zvědomí a prospustí emoci zevnitř ven, se počítá.

Každý z orgánů zang má v čínské medicíně párový orgán fu. Párovým orgánem srdce je tenké střevo. Této skutečnosti čínská medicína využívá při léčbě srdce. Má totiž pravidlo, že „na císaře se neútočí“. Při léčbě tedy nepoužívá bodů na dráze srdce, ale využívá těch na dráze tenkého střeva. Za použití spojek mezi těmito dvěma drahami dokáže převést horkost ze srdce do tenkého střeva, které už si s ní umí lépe poradit.

Nenechejte tedy emoce cloumat svým majestátem, neskladujte staré, nefunkční vzorce a emoce uvnitř sebe, neberte si všechno osobně, rozlišujte, co se vás ještě týká a co už ne. Odpouštějte hlavně sobě, ale i jiným (neodpuštěním mnohem více škodíme sobě, než původci zranění). Netrestejte se za cokoliv více než jedenkrát. Mějte se rádi (sami sebe). Pamatujte, když nemáte rádi sebe, nemůžete mít rádi ani nikoho jiného… 😊

Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.