Další list v orgánovém kalendáři čínské medicíny patří červenci a orgánem, který mu přináleží je perikard (srdce) a krevní oběh. Z pohledu čínské medicíny zaujímá v orgánové hierarchii perikard funkci ochránce srdce, císaře a je správcem nad našimi emocemi (především těmi partnerskými). Orgánem, o který bychom měli obzvláště pečovat v letním období je tedy srdce.
Srdce řídí krev, řídí cévy a uchovává ducha Shen (šen). Shen ovlivňuje duševní aktivitu, vědomí, dlouhodobou paměť, myšlení a spánek. Je-li v shen v rovnováze, psychika je bez poruch, mysl je bystrá, fungují i vládci ostatních orgánů, protože shen je jejich vládcem. Má-li srdce problém (oslabení, blokáda…) může být shen rozrušen (psychické problémy). Je-li shen narušen, jsou narušeny i další orgány.
Červenec je obdobím vrcholného jangu, obdobím ohně. Srdce tedy může být (obzvláště v letních měsících) ohroženo horkostí. Pokud jde o horkost zapříčiněnou vyčerpáním jinu (například z důvodu přepracovanosti, vyčerpání, oslabení), bývají projevy mírnější – pocit neklidu, tíseň, nespavost, sucho v ústech, mírné bušení srdce, lekavost, špatná paměť, pocit horka na večer, noční pocení na hrudi, zardělá líčka, horkost pěti srdcí.
„Výhonkem srdce“ je jazyk – a to jak fyzický (jazyk v ústech), tak řeč. Poruchy řeči (například koktání) ale i nesouvislá a zmatená řeč, ukazují na problémy srdce.
Tekutinou srdce je pot. I na jeho kvalitě a kvantitě se dá o srdci ledacos poznat…
Prvkem (elementem) srdce je oheň (Huo), barva je červená, chuť hořká. Emocí srdce je radost.
Hořká chuť pročišťuje horkost v cévách a zbavuje je od vlhkých hlenových usazenin (dle západní medicíny cholesterol a triglyceridy). Ohlazuje horkost v játrech (důsledek nevhodné stravy, nedostatku pohybu a potlačených emocí).
Císař (Srdce) myslel na vše a dokazuje, že chce mít opravdu vše pod kontrolou. Hořká chuť nám totiž v tomto období velmi příznivě působí i na žlučník. Léto je přece obdobím grilování a horké počasí s větším přísunem živočišných tuků není pro něj vždy to pravé. A proto nepodceňujte roli „bylinných hořkých aperitivů“ před a po jídle na dobré zažití a také čerstvých zeleninových salátů hořké chuti (např. čekankové puky).
Jak už bylo řečeno, srdce je čínskou medicínou považováno za sídlo psychiky a vědomí. Jeho emocí je radost, které, když je moc, nebo naopak málo, srdce zraňuje. Radost, v přiměřené míře manifestovaná jako láska, stav zdravé spokojenosti, slušnost, podporuje správnou funkci všech vnitřních orgánů a mentální schopnost. V nedostatku se projevuje záští, nervozitou či žárlivostí. V přemíře ji chápeme jako nadměrné vzrušení a touhu, která příliš stimuluje mysl a způsobuje srdeční nerovnováhu. Jedná se o touhu, která nebude nikdy uspokojena. O touhu, jejíž částečné nakrmení vyvolává další hlad, který chceme znovu a znovu uspokojit, ale úplně zahnán nebude nikdy (alkohol, drogy, počítačové hry, luxus, značkové zboží, čas strávený v nákupních střediscích…).
Moderní život téměř vymazal z našich životů klid. Prázdnotu, která v našich duších vznikla, nás naučil zaplňovat komerčními zlozvyky a závislostmi, které poškozují nejen naše srdce, ale i ostatní orgány…
Na závěr jedno důležité sdělení: klid nenajdeme ve vnějším světě! Ten sídlí v nás a řídí se výhradně našimi pravidly. Proto se nestýkejte s lidmi, kteří vám váš klid berou, nesnažte se tolik, neusilujte stále, nic si neberte osobně. Přijměte fakt, že nejste dokonalí, stejně, jako nejsou dokonalí ti, kteří vám tak rádi říkají, jak byste to měli dělat. Nikdo nemá recept na vaše štěstí, ten máte jen vy… stačí se jen zklidnit a nahlédnout dovnitř duše. Já vím, že to zní jednoduše, ale je to těžké… Ale budete mít dovolenou, tak to zkuste😊.
Hezké léto bez úpalů, úžehů, zbytečného stresu a nervozity…