Jaro je tradičním obdobím nových začátků. Je vhodné k detoxikaci, očistě těla i duše. Z hlediska čínského systému pěti elementů (WU XING) přináleží jaru prvek dřeva.
Dřevo je rozhodné, může se ohýbat i napřimovat. Je inteligentní, kreativní, plné nápadů a vizí, stejně jako osoby zrozené v tomto elementu.
Vzhledem k tomu, že esence dřeva je uchována v játrech (a jejich sdruženém orgánu žlučníku), dávají nám správně fungující játra tvůrčí sílu, nápady a vize. Zdravý žlučník pak dostatek odvahy a rozhodnosti přivést smělé cíle k realizaci.
Jaro, stejně jako dřevo má za úkol stoupání nahoru do všech směrů, takže poruchy na dráze jater bývají nejčastěji manifestovány na hlavě (migrény, závratě, zhoršené vidění, ekzémy…).
Je-li energie jater blokována, může se to na emocionální úrovni projevit hněvem, frustrací, emoční labilitou, potřebou konfrontace, neschopností se prosadit a vyjádřit, impulzivností přerůstající až do agrese, arogancí až tyranií.
Na fyzické úrovni pak můžeme u osob se zablokovanou jaterní energií pozorovat bolesti hlavy, migrény, deprese. U žen se velmi často vyskytuje hormonální nerovnováha manifestovaná nejrůznějšími problémy s menstruací. Typické jsou bolesti v podžebří, vysoký tlak krve a zhoršené vidění.
Z tkání přináleží játrům šlachy, takže i různé problémy s nimi mají původ v nerovnováze energie jater (např. karpální tunely, tenisový loket, kontraktury šlach v dlani, apod.).
Jak tedy posílit játra? Jak uvolnit a srovnat jejich energii?
Jak už bylo řečeno, dřevo je pružné a játra odpovídají za stav šlach v našem těle. Vhodný je tedy přiměřený pohyb, stejně jako přiměřený odpočinek.
Možné je také pomoci si bylinkami. Z těch čínských můžete zkusit například bylinku zvanou rehmánie lepkavá. Rehmánie je u nás málo známá, v čínské medicíně ale platí za jednu
z nejjinovějších bylin, což v praxi znamená, že „přehřátým“ játrům poskytne tolik potřebné „ochlazení“.
Játra také uvítají odlehčenější stravu, než byla ta v zimě. Všechno, co roste nad zemí, je zelené, krátce poblanšírované, uvařené na páře, je vhodné. Vhodné jsou také vařené obiloviny.
Naopak nevhodný je alkohol, cigarety, příliš mnoho kávy.
Škodlivé je vlastně příliš mnoho čehokoliv. Učme se být střídmější, držet střídavý půst, nepřetěžovat se, nelenošit…
Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.