Co to vlastně princip Jin a Jang je? Starověká Čína jej považovala za zpodobnění duality světa. Za dvě zápasící, ale zároveň neoddělitelné a spolupůsobící formy existence. Jedna druhou zároveň rodí i ničí, ale nemohou jedna bez druhé existovat. Rovnováhu mezi těmito dvěma principy chápeme jako základní předpoklad harmonického běhu všech stránek života, graficky zpodobněnou do známé monády. Její tmavá plocha je JIN a světlá plocha JANG. Malé opačně zbarvené kruhy vyjadřují zásadu, že nic není jen jedno nebo druhé. Je tedy vhodné, aby se principy vždy vzájemně doplňovaly.
Každá ze dvou částí symbolu Jin Jang, jež jsou součástí životní energie čchi, nese odlišnou energii, přičemž každá je pro fungování tohoto světa naprosto nezbytná a ani jedna není méně potřebná než druhá.
světlo – tma, muž – žena, den – noc,energie – materie, teplé – studené, suché – mokré, léto – zima, aktivita – pasivita, dobro – zlo, štěstí – neštěstí, radost – smutek, blaženost – utrpení, narození – smrt, vznik – zánik…
Příklady Jangových – Jinových kvalit jsou:
Energie Jin a Jang musí být neustále v rovnováze. Jak ve vesmíru a v našem okolí, tak i v našem těle. Dokonce my všichni, muži i ženy máme v sobě obsažen mužský i ženský princip. Když tato rovnováha selhává, když je jedna z částí potlačována, nebo je v útlumu, dochází k nerovnováze, nastávají problémy….
Svou Jin Jang povahu mají dokonce i orgány v lidském těle. Zjednodušeně se dá říci, že duté orgány (FU) jsou povahy jangové a orgány plné (ZANG) jsou povahy jinové. Pokud například v některém z jinových orgánů dojde k přílišnému vzestupu jangu – horkosti či dokonce ohně a naopak poklesu jinu- materie, tekutin, chladivého principu, orgán začne ve své funkci selhávat. První stavy této nerovnováhy se v počáteční fázi projevují (z pohledu západní medicíny) nespecifickými příznaky, čínská medicína je však zařadí konkrétně a dokáže už na této úrovni s nerovnováhou pracovat. Pokud se nespecifickým příznakům, které často nebývají dostatečně závažné, nevěnuje pozornost, dlouhodobě se přehlížejí a stav nerovnováhy přetrvává, prohlubuje se, propukne nemoc.
Takže pokud vás, například, sem tam píchne v bederní páteři, občas zabolí koleno, někdy máte pocit, že vás bolí kosti, vytvořil se vám (nečekaně) zubní kaz, objevily se v mladém věku první šediny, máte kruhy pod očima, nějak více vám teď vypadávají vlasy… vězte, že energie vašich ledvin není v tolik žádoucí rovnováze…
Pojďme tedy přijmout základní principy duality a rovnováhy ve vesmíru, v životě, v nás. Nebojujme proti své přirozenosti, nechtějme změnit, co změnit nelze, nedělejme si ze života soutěž… pak budeme šťastní a zdraví…
Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.