V jednom z předchozích článků jsme uvedli, že plíce patří k podzimu a elementu kovu. To znamená, že na podzim, když dominuje energie kovu, z orgánů je nejsilnější energie plic. Sucho, které rovněž patří k podzimu tak zbavuje plíce jinových (tekutých) složek, co může mít za následek suchý kašel, vysychání pokožky a sucho v ústech a nosu.
Je tedy nanejvýš vhodné, přizpůsobit svůj životní styl energii podzimu a vyhnout se tak uvedeným potížím.
Stejně jako podzimní příroda, i člověk by sem měl v tuto dobu uklidnit, více stáhnout do sebe, odpočívat, shromažďovat energii na zimu.
Podzimní strava má být mírně pálivá a kořeněná. Nabízí se populární zázvor (ovšem správně upravený a konzumovaný ve správnou dobu). Zázvor má vysoce podporující účinky na trávení, posiluje plíce a tlusté střevo (to je párovým orgánem plic), bojuje proti depresi, posiluje obranyschopnost proti infekcím. Další vhodné podzimní koření je cibule, česnek, koriandr, kurkuma, skořice. Z bylinek se výborně uplatní eleuterokok, schizandra a ženšen.
A jen tak pro zajímavost: co všechno v lidském těle ještě souvisí s plícemi a jejich zdravím?
- Plíce řídí energii – při nádechu přijímají do těla tzv. čistou energii ze vzduchu a při výdechu vypuzují tzv. kalnou energii. Plíce však nejsou jediným orgánem, který se podílí na dýchání. K dýchání přispívají také ledviny. Plíce totiž řídí výdech, zatím co nádech a nasávání energie řídí ledviny.
- Plíce řídí pohyb vody – konkrétně její rozptylování a filtrování. Rozptylováním se tekutiny dostávají jako rozprášená rosa do celého těla, aby jej svlažovaly, vyživovaly a chránily. Při filtrování zase tekutiny klesají dolů, přitom procházejí proměnou, aby se nakonec činností ledvin a močového měchýře změnily v moč a následně vyloučily mimo tělo.
- Citem plic je smutek, zármutek – je to emoce negativní povahy, jejich projev vede k vyčerpávání a ubývání energie plic. Současně platí i obrácená závislost. Jedinec s vrozenou slabostí plic bude mít ve svém životě sklony k zármutku a žalu.
- Plíce řídí pokožku a ochlupení – pokud je energie plic oslabena, mění se vlastnosti kůže a ochlupení, narušuje se regulace potních žláz a otvorů a snižuje se celková odolnost organizmu. Škodliví činitelé působící na tělo z vnějšku pak snadněji pronikají do pokožky. Vzniká samovolné pocení, oslabování dechu, vysušování pleti. Nebo obráceně – potní otvory se pod tlakem vnějšího působení ucpou, což vede k zablokování plic, problémy s dechem a neschopnosti organismu se vypotit.
- Plíce jsou dvorana cév – hlavním orgánem, který řídí krev a žíly je srdce, ale plíce mu pomáhají, protože řídí energii v celém těle a mezi energií a krví je velmi těsný vztah. V čínské medicíně platí pravidlo, že krev je matkou qi a qi je generálem krve. Jedno bez druhého prostě není… Když plíce nedokážou z důvodu oslabenosti své energie plnit svou úlohu, mohou se objevit dechové potíže, bušení srdce, zmodrání rtů a jazyka.
- Vývodem plic je nos – plíce jsou přímo spojeny nosem s vnějším prostředím. Kromě toho, že se nos podílí na dýchání, má ještě další úkol, rozlišovat čichové vjemy. Pokud jsou plíce v harmonii, čichové spektrum na vůně a pachy je velké. V případě přítomnosti vnější škodliviny se zpomalí i pohyb hlenů. Ty se srážejí, ucpává se nos a ztrácí se čichové schopnosti. Dochází ke kašli. Stavy nosu, jako ucpávání nosních dutin, zahlenění, ztráta čichu je připisováno disharmonii plicní energie.
- Plíce řídí hlas – harmonická energie plic dělá zvučný a jasný hlas. Při prázdnotě plic je hlas tichý, slabý, anebo se úplně ztrácí. Při přeplněnosti plic je drsný a silný a i v tomto případě může někdy dojít ke ztrátě hlasu, který se může přeměnit na sípavý až nezřetelný.
Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.