Tlusté střevo

Prosinec – tlusté střevo

Dalším listem v orgánovém kalendáři je měsíc prosinec. Orgánem, který mu energeticky odpovídá a o kterém si dnes povíme, je tlusté střevo.

V čínské medicíně je tlusté střevo zodpovědné za správu odpadu. Je to tedy závěrečná fáze trávení, ve které máme vyloučit všechno, co už tělo nepotřebuje. A jak je pro čínskou medicínu tak typické, neplatí to jen pro odpad tělesný, ale také duševní.

Právě schopnost odpouštět staré křivdy, zranění, propouštět to, co v našich životech už svou práci vykonalo a dále to nepotřebujeme, je primárním ukazatelem zdraví našeho tlustého střeva. Lidé, kteří trpí chronickou zácpou, mají problém se něčeho nepotřebného vzdát, na něčem zbytečně lpí. Je to také jednostranné vidění věcí, potřeba kontrolovat druhé, hraničící s touhou druhé ovládat, co způsobuje problémy s tlustým střevem.

Tuto schopnost vidíme jako paralelu k fyzické funkci vylučování nestrávených zbytků potravy z těla. Pokud se tak neděje, začíná se v našem organismu hromadit zbytečný odpadní materiál. Pak mohou vznikat například vředy nebo zácpy, kručení ve střevech. Pokud nějaké situace nebo věci neustále odmítáme, nechceme je přijmout, může naopak docházet průjmům. Později to může být třeba oslabení imunity. Tlusté střevo je, jak už dnes víme, největším orgánem naší imunity (až 70 %). Jelikož tlusté střevo souvisí se sliznicemi v těle, jeho oslabení je projevuje také ve formě častých rým, viróz nebo i krvácením z nosu, či vyrážkami na nohách.

Úlohou střeva je přenos vitamínů, minerálů a vody do krve. Tento přenos je důležitý pro výživu organismu. Ke stejnému přenosu však dochází i v případě, kdy střevo není v kondici a do těla se pak dostávají látky, které nás spíše oslabují. Nečistoty jsou pak místo sliznicí tlustého střeva odváděny kůží ve formě ekzémů, pupínků a akné. Typickým příznakem oslabeného tlustého střeva je také únava, podvýživa organismu (i u obézních), bolesti hlavy, migrény, bolesti v oblasti bederní páteře nebo opary na dolním rtu.

Co je vhodné konzumovat?

Pro zdraví tlustého střeva je tedy vhodné konzumovat vlákniny, zeleniny, ovoce a vody. Zeleninu pouze v přiměřeném množství a alespoň poblanšírovanou, ať si neoslabíte slezinu.
Dobré je konzumovat jídla sestavená z přiměřeného množství čerstvých potravin, jíst jednoduše, střídmě, vynechat průmyslově vysoce zpracované potraviny, jíst pravidelně a dodržovat pauzy mezi jídly. To všechno zabrání hromadění nestrávené potravy ve střevech, jeho zahnívání, nafouknutí a potížím s vyprazdňováním.

Po psychické stránce je důležité vnímat svoje potřeby a naplňovat je v našich životech. Uvědomit si, že příčiny našich neduhů, naší nerovnováhy neleží tam někde venku, ale vně, v nás. A tam také máme hledat odpovědi a řešení problémů. Nikdo to za nás neudělá. Prospěje omezení přísunu informací zvenčí. Mnohdy jsou právě ty příčinou toho, že máme pocit, že selháváme (a selhávají i naše střeva). Tlusté střevo je naší stinnou stránkou a je potřeba ho prosvítit světlem naší duše. Je potřeba vzít odpovědnost za sebe do svých rukou.

Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.