Orgán, který je spjat se srpnem je podle čínské medicíny slezina (ČM hovoří jen o slezině a dívá se na ni a slinivku jako na jeden orgán). Slezina je z pohledu západní medicíny považována za orgán, který nezasluhuje větší pozornosti. To čínská medicína vidí její význam ve zcela jiném rozměru. Podle ní, je slezina královnou tzv. „středu“ a coby reprezentantka elementu Země, je považována za jeden z nejdůležitějších orgánů.
Je jí připisována funkce řízení přepravy a přeměny. Tedy přeměny potravy v krev a energii. Slezina z přijaté potravy transformuje esenci, kterou roznáší po dalších orgánech. Je-li tato funkce narušená, máme pocit špatného trávení, nadýmání, pocit těžkosti v břiše, nechutenství, průjem nebo naopak zácpu. Slabá slezina také zadržuje vlhkost, objevují se otoky, problémy se štítnou žlázou a celulitida.
Významnou funkcí sleziny je také udržování orgánů na svém místě. To odpovídá její schopnosti „řízení vzestupu čistého“. Začne-li se energie sleziny propadat dolů, propadají se i některé orgány. Tento jev známe jako prolaps. Projevuje se například jako pokles dělohy, močového měchýře či hemoroidy.
Dále se podílí na krvetvorbě a drží krev v řečišti. Poruchou této funkce je jakékoli krvácení, ať už z nosu, či do orgánů, ale také popraskané žilky, či snadný vznik krevních podlitin (modřin).
Zdravá slezina (a její párový orgán sdružený v elementu Země, žaludek) je zásadní pro naše celkové zdraví (přitom ji v naší praxi tak málo vídáme), neboť jak praví čínská medicína „poškozená slezina a žaludek mohou způsobit všechny druhy chorob“.
V předchozích řádcích jsme si představili slezinu jako důležitý orgán, mající v organismu mnoho důležitých úkolů. Teď si pojďme říct, čím si ji můžeme předcházet či alespoň usmířit. Slezina je totiž konzervativní dáma, která nám prohřešky proti ní neodpustí. Úplně první nesouhlasnou reakcí je například chuť na sladké po jídle. Je to jako dopis od sleziny, ve kterém nám píše, že tohle jídlo tedy opravdu nebylo dobře poskládané a ona nemá sílu jej řádně strávit a transformovat. Takže teď potřebuje rychlý cukr, aby měla více energie na práci. Jenže! Slezina vlastně cukr nemá ráda, protože je původcem vlhkosti, která jí bere energii a ona slábne a nemůže správně pracovat😊. A už jsme v té spirále, která jak se točí víc a víc dolů, trápí nás víc a víc zdravotních problémů.
Co tedy slezina nemá ráda? Úplně nejvíc se nekamarádí s mléčnými výrobky, jednoduchými cukry, moukou a průmyslově zpracovanými potravinami. Nedělá jí dobře syrová a studená strava (zeleninový salát, zmrzlina…). Nemá ráda nepravidelnost, přejídání, hladovění, horké, studené… A pánové prominou, nemá ráda studené pivo. Jak jsem řekla, je to konzervativní dáma😊.
Co slezina má ráda? Teplo! Tím si ji nejvíce udobříte. Kaše, polévky, omáčky, dušená či blanšírovaná zelenina a ovoce – to jsou ty správné „dary pro královnu“. Pokud potřebujeme ochladit (např. v horkých letních dnech), nepoužíváme k tomu zmrzlinu či nápoje s ledem, ale hořké potraviny.
Slezinu si také udobříte obilninami, luštěninami, teplou zeleninou a ovocem, semínky, pravidelností, jídlem v klidu, pohybem a kvalitním spánkem.
Na závěr se podívejte, jestli se v problémech, které způsobuje slabá energie sleziny najdete také. Způsobuje například nadýmání, slabé trávení, řídkou stolici až průjem, otoky, krvácení z nosu, krev v moči či stolici, silné menstruační krvácení, modřiny, prolaps dělohy či močového měchýře, hemoroidy, křečové žíly, zvýšenou chuť na sladké.
A protože jednou z funkcí sleziny (z hlediska psychiky) je přemítání, může se její slabá energie projevit přílišným přemýšlením, až pitváním či zádumčivostí…
Oč je slezina menší, o to je z hlediska zdraví významnější…