Slzovka obecná

Slzovka obecná – kamarádka sleziny

Z obchodů zdravé výživy ji možná znáte. Slzovka je obilovina, vypadající jako větší, bílá kroupa. Mimo jiné je vhodná pro přípravu kaší či jako zavářka do polévek.

Pohledem čínské medicíny je to však potravina s mnoha pozitivními účinky na lidské zdraví.

Zjednodušeně se dá říct, že odfiltruje nadbytečnou vlhkost z organismu a působí proti zadržování vody. Vlhkost se v lidském těle projevuje například jako celulitida, pocity těžkosti, plnosti a nadýmání, žlučovými kameny či gynekologickými výtoky…

Schopnost slzovky odvádět nadbytečnou vlhkost se výtečně snoubí s jejím tropismem k meridiánu sleziny (tropismus – schopnost byliny či potraviny vstupovat do určitého meridiánu). Tu osvěží a odvede z ní nadměrnou vlhkost. To je skvělá vlastnost, protože zvýšená vlhkost sleziny je velmi častým problémem mnoha lidí, především žen. Chová se vlastně jako houba, která do sebe nasává přebytečnou tělesnou vlhkost.Takže milé dámy, pokud máte problémy s hubnutím, celulitidou, se štítnou žlázou, gynekologické potíže, trávicí potíže, trápí vás nadýmání, kamínky či písek kdekoliv… naše řádky se vás s největší pravděpodobností týkají…

Co víme dále o slzovce? Vstupuje také do meridiánu žaludku, tím usnadňuje trávení, především masa a tuků.

Z meridiánu plic také dokáže odvést hnis a vlhkost, což využijeme při kašli a plicních abscesech.

Slzovku, kromě drénování vlhkosti, použijeme v případě potřeby diuretického účinku. Na rozdíl od chemických diuretik sice nepůsobí tak rychle, ale zase nepoškozuje čchi orgánů.

Dále slzovka podporuje močení a zbavuje tělo vodnatých otoků. Použijeme ji u případů žaludeční slabosti, průjmu, akné, ekzémů, revmatické artritidy, močových kamenů či písku. V kombinaci s dalšími bylinami se používá v případě cyst a myomů.

Pokud nechcete přijít o další články, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.