Měsíc únor je na jedné straně zase o kousek blíže k jaru než leden, nicméně je to stále ještě hluboká zima. A i když se nám to tak teď možná nezdá, podle čínského kalendáře se nacházíme v přechodném období ze zimy do jara. Samotné jaro pak podle čínského kalendáře začíná už 13. února. Jasně, že nás tohle datum nezbaví teplého zimního oblečení, toho se ještě chvíli nezbavíme, ale když budeme sledovat venkovní energii a vůni vzduchu, určitou změnu už zaznamenáme 😊.
A protože nám ještě stále vládne element vody, jsou v největším ohrožení naše ledviny. Jeden z nejdůležitějších orgánů lidského těla. Taoistická čínská medicína je dokonce pokládá za orgán nejdůležitější.
Čínská medicína považuje ledviny za orgán, ve kterém leží „kořen našeho života“. Za orgán, jehož síla a zdraví určuje délku našeho života. V ledvinách je uložena naše životní síla a materie z níž se rodí nový život. Prenatální energie ledvin, zvaná „esence“ je vlastně tou naší příslovečnou svíčkou, která určuje délku našeho života. Jakmile dohoří, je naše životní energie vyčerpaná, náš život končí…
Z toho vyplývá, že energii ledvin je dobré šetřit, aby proces jejího vyčerpávání byl co nejpomalejší a naše zdraví a život kvalitní.
Ledviny mají v našem těle za úkol řídit proces proměňování a pohybu tekutin. Disharmonie ledvin má pak mnoho projevů. Podle toho, jestli ledvinám chybí esence, yang nebo jin, nás může trápit zvýšená únava, zapomnětlivost, vypadávání vlasů nebo jejich předčasné šedivění, hučení v uších, nedoslýchavost, lámavost kostí, bolavé klouby (právě do nich zalézá chlad a nachlazení), otoky, zadržování močení nebo naopak příliš časté močení či porucha sexuálních funkcí až neplodnost.
A jak si na těchto stránkách stále opakujeme, každá nemoc má svůj počátek v emocích, tak i ledvinám přiřazuje čínská medicína jednu, a tou je strach. Strach ze selhání (který může vést až k workoholismu), ze zklamání, ze ztráty. Typický je také nedostatek vůle, plachost, slabost, potíže s učením, soustředěním, paranoidní chování až deprese.
Jak dostat ledviny zpět do rovnováhy?
Máme hned několik možností.
Ledviny mají rády teplo a odpočinek. Proto se v zimě teple oblékejte, obzvláště držte v teple nohy a záda. Dobře poslouží také večerní horká lázeň na nohy. V zimě se zbytečně nepřepínejte, neponocujte. Je to období odpočinku, vždycky bylo. Já vím, že dnes je všechno jiné, ale věřte tomu, že tělo si v zimě žádá klid a odpočinek, nepřizpůsobilo se totiž našemu modernímu hektickému životnímu stylu.
Ledviny mají také rády teplé potraviny a jemné chutě. Vyhněte se studenému jídlu a nápojům, upřednostněte zásadité potraviny. Kaše, vývary z masa, kořenové zeleniny, luštěniny, obiloviny (hlavně oves, proso, jáhly), vhodné bílkoviny… ty ledvinám prospějí. Naopak se vyhněte kávě, cukru, bílému pečivu, sušenkám… Z koření nás zahřeje česnek, cibule, skořice, fenykl, anýz, hřebíček, badyán…
Z tekutin upřednostněte bylinkové čaje, (alespoň) vlažnou vodu s pár kapkami citrónu. Kávu (alespoň částečně) nahraďte kávovinovými nápoji typu Caro (vede QI směrem dolů)
Zdrojem tepla pro ledviny je sůl. Je dobré přijímat sůl v potravě. Ale opatrně, nepřehnat to! Ideální je použít například mořskou sůl, miso pastu, tamari, umeocet, kvalitní sójovou omáčku.
Sůl ale také můžete nasypat do plátěného pytlíku, ten nahřát a přikládat na bolavá záda nebo třeba na studené nohy či ruce. Teplo pro ledviny nemá být generováno elektrickými přístroji! Ty ledviny naopak vyčerpávají.
A hlavně ty emoce! Mějte se rádi, mějte rádi své blízké, mějte rádi přírodu, zvířata… Kvalita našich vztahů (nejen partnerských) se opravdu odráží na zdraví ledvin. Chladný vztah je pro ledviny stejně škodlivý, jako zeleninový salát se studeným nápojem.
Abyste se vždy dozvěděli o novém článku, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.