Zima je obdobím klidu, uvnitřnění, odpočinku a sbírání energie na další období. Je to čas, který máme trávit pospolu, věnovat se klidným kreativním činnostem, čtení dobrých knih, poslechu dobré hudby, meditaci…
Elementem zimy je Voda. A orgánem Vody jsou ledviny. Právě ty jsou v zimě nejzranitelnější a je proto dobré jim v tomto období věnovat zvýšenou péči.
Ledviny v našem těle neplní jen funkci filtru odpadních látek a vylučování přebytku vody, kterou přefiltrovávají do moči a funkci regulátora krevního tlaku. Pohledem čínské medicíny ledviny odpovídají za stav kostí a zubů, za kvalitu vlasů, za kvalitu sluchu. Ledviny také odpovídají za tzv. otvírání dolních bran (močovody, konečník). Takže symptomy jako časté noční močení, předčasná ejakulace a všechny projevy inkontinence značí nedostatek energie ledvin. Takže: Kazí se vám zuby? Píská vám v uších? Padají vám v poslední době nějak moc vlasy? Máte pocit, že si nic nepamatujete? Tak to se něco nelíbí právě vašim ledvinám. 🙂
Ale snad nejdůležitější, co máme o našich ledvinách vědět je to, že jsou zdrojem našeho života, uchovávají totiž esenci Jing.
Esence ledvin, esence Jing, je jeden z nejdůležitějších pojmů čínské medicíny. Podle ní se jedná o pramen života, kořen těla, základní substanci, z níž se začíná formovat budoucí tělo po spojení esencí muže a ženy.
Tady je důležité si uvědomit, jak moc je důležitý celkový stav muže a ženy ve chvíli početí dítěte. Síla a kvalita energií, které v tu chvíli dali budoucí rodiče svému potomku, je určující pro jeho život. Pro kvalitu a množství jeho vrozené síly a hmoty. Esence ledvin je v čínské medicíně považována za základní zdroj energie, který každý jednotlivec získává při početí a její kvalita a množství ovlivňují zásadním způsobem délku jeho dní na tomto světě. Řečeno nám známějším jazykem, je to ta „svíčka“, kterou má každý z nás…, která, když dohoří, náš život je u konce…
Fyziologicky začíná ledvinné esence ubývat zhruba po čtyřicátém roce života, ale v dnešní době můžeme tento úbytek stále častěji pozorovat i u mnohem mladších lidí…
V důsledku hektického, neklidného způsobu života, už ani mladý organizmus nedokáže plnohodnotně žít z postnatální esence (energie tvořená během života správnou výživou, dýcháním a kvalitním odpočinkem). A tak dnes není vzácností vidět mladého člověka v horším zdravotním stavu, vyčerpání, než u lidí o generaci či dvě starší…
A proč je to problém? Třeba proto, že esence ledvin je látka přímo spojená s rozmnožovacími funkcemi, která u mužů umožňuje vytváření semene a u žen menstruační cykly a tvorbu vajíčka. Je také nazývána rozmnožovací esencí. Právě slabost esence ledvin je tedy důvodem zvyšujícího se počtu mladých žen bez menstruace, mladých párů neschopných počít potomka…
! Plánujte početí svých dětí, připravujte se na ně, pracujte na svém zdravotním stavu. Je to největší dar, který můžete svým budoucím dětem dát…!
A když ke všemu už řečenému přidáme ještě módu „bokovek“ a hromadného otužování, jsou vážné zdravotní komplikace na dohled…
Toto všechno je důvod, proč máme v zimě chránit svoji QI, neplýtvat s ní.
Stejně jako jiné orgány i ledviny mají podle čínské medicíny svoji duši. Jmenuje se ZHI a jejími vlastnostmi jsou vůle, skromnost, odvaha a určení hranic a cílů. ZHI nám dává vůli přežít, pud sebezáchovy, sílu rozmnožovat se. Člověk se silnou vůlí jde za svým cílem, je odhodlaný čelit nástrahám, nevzdává se. Naopak lidé se slabou ZHI čelí spíše strachu a obavám.
Párovým orgánem ledvin v elementu Vody je močový měchýř. Díky jeho transformační činnosti QI dokážeme vyloučit přebytečnou vodu z těla ven.
Močový měchýř je signalizuje naši nevyřešenou minulost, úzkost a strach. Ukazuje nám naši zlost vůči lidem, které máme rádi. Jeho fungování je úzce spjato s našimi vztahy (stejně jako ledviny). Zlobíme se na někoho, koho máme rádi, proto s tím nemůžeme nic udělat. Naštvání, vztek, bolest se zde hromadí a pak odchází ven při močení (spolu s emocionální bolestí). Pokud už je bolestí a vnitřní nespokojenosti mnoho, vzniká horkost (zánět močového měchýře). U žen častěji než u mužů, protože ženy zpracovávají emoce jinak, složitěji…
Močí se vylučují negativní myšlenky (naše minulost, naše ublížení). Psychická traumata se projeví nálezem v moči. Krev v moči – naše vnitřní slzy.
Co tedy dělat, aby naše „vodní“ orgány byly v rovnováze?
Nebyla by to čínská medicína, kdyby neposkytla výživová doporučení. Úprava stravy je v Číně považována za jeden z nejúčinnějších léků. Ledviny mají rády dlouho vařená jídla, v zimě pečené, grilované a vařené na červeném víně. Jezte vývary, tučné ryby a mořské plody, řasy, obiloviny a luštěniny (hlavně fazole). Ovoce spíše kompotované, zeleninu alespoň blanšírovanou nebo pečenou, ořechy (hlavně vlašáky, ty ledviny zbožňují :)) a semínka. Z koření sójovou omáčku, miso, hřebíček, skořici a sůl (ovšem přiměřeně).
Pijte vodu alespoň pokojové teploty, nebo teplou. Vhodné jsou čaje (ne černý, nějaký jiný) s medem, zázvorem, citrónem či pomerančem. A ani s tekutinami to zbytečně nepřehánějte, ať nepřetížíte ledviny.
Nejlepším přítelem ledvin je teplo. Udržujte ledviny v teple, nedovolte proniknout vnějšímu chladu do těla. Vezměte čepici, teplé ponožky, chraňte si záda. Večer si udělejte z horké vody a soli koupel pro nohy. Přikládejte si na bedra pytlíky s teplou solí.
Když už jsme u toho tepla – pozor na saunování! Je to stejné jako s otužováním. Také není vhodné pro každého. Jste-li typ, kterému chybí tekutiny, jste spíše rozehřátí než zmrzlí, není pro vás sauna příliš vhodná…
Právě strach, nejistota a obavy jsou emocí ledvin. Jejich přemíra ledviny oslabuje. Jejich nedostatek činí člověka lehkomyslným, snižuje bdělost. Má za následek snížený svalový tonus, ztrátu integrity a pevné půdy pod nohama…
Na začátku tohoto článku jsme si řekli, že elementem zimy je Voda. Voda je moc zajímavé téma, nechci vás o něj připravit, takže příště o Vodě… 🙂
Mějte se rádi a už se na sebelásku přestaňte dívat jako na projev sobectví (to je překonaný program) 🙂
Abyste se vždy dozvěděli o novém článku, sledujte nás na Facebooku a Instagramu.